Komunikacja wzrokowa stosowana jest do przekazywania informacji o statusie społecznym oraz stanie emocjonalnym psa.Jest ona bardzo ważna w kontrolowaniu agresji podczas interakcji społecznych.W Tym procesie wykorzystywane są zarówno różne wyrazy pyska, jak i pozy ciała oraz sposób trzymania i zachowania ogona. Aby uniknąć problemów w komunikacji wynikających z błędnych stwierdzeń zachowania psa, właściciele i Miłośnicy psów powinni poznać niektóre typowe sygnały stosowane przez te zwierzęta.

 

  • Pies, który cieszy się, że kogoś widzi, ma zrelaksowany wyraz pyska i oczu, uszy złożone ku tyłowi, czasem ku górze, kąciki warg podciągniete do tyłu i stale macha ogonem.




  • Pewnego siebie psa charakteryzuje wyprostowana, dumna postawa, z wysoko podniesionymi głową i ogonem oraz nastawionymi uszami.




  • Mniej pewny siebie pies przyjmuję pozycję na ugiętych kończynach, zgarbioną, przy czym ogon i uszy trzyma nisko i blisko ciała.

  • Pewny siebie, Agresywny pies będzie starał się, aby jego ciała wydawało się jak największe - przez wyciągnięcie się na całą wysokość, podniesienie ogona i nachylanie się w kierunku osobnika, którego chce nastraszyć. Takiej postawie psa może towarzyszyć patrzenie prosto w oczy drugiego osobnika, pokazywanie zębów i unoszenie warg w taki sposó, aby przeciwnik musiał zauważyć jaki potężny oręż ma w pysku.



  • Tchórzliwy osobnik, starający się okazac uległość, aby powstrzymać dalszą eskalację agresji, usiłuje wyglądać na jak najmniejszego. Osiąga to przez ugięcie nóg, podkulenie ogona i opuszczenie głowy. Jednocześnie osobnik ten może zacząć unikać kontaktu wzrokowego i okazywać "poddańczy usmiech", wyciągając kąciki warg ku tyłowi przy zamkniętym pysku. Taki pies może także przewrócić się na grzbiet i odsłonić brzuch, pozbawiając się w ten sposób możliwości aktywnej obrony.

  • Chęć Do Zabawy przekazywana jest przez psa w postaci zachęcających "ukłonów". Taki "Ukłon" polega na obniżeniu przedniej części ciała przez ugięcie przednich kończyn, przy jednocześnie wyprostowanych kończynach tylnych.