Wiecie już, że przed każdą jazdą należy konia wyczyścić, potem należy naturalnie osiodłać konia (chyba, że instruktor karze wam jeździć na oklep, co nie jest zbyt przyjemne). I ważna informacja między popręgiem, a brzuchem konia powinno być na włożenie (nie wciśnięcie na siłę!!!) dłoni. A między ganaszem i podpinką musi być miejsce na pięść. Gdy waszym zdaniem koń jest gotowy do pracy, zawołajcie swego instruktora lub inną osobą tego rodzaju aby sprawdził czy wszystko jest na pewno w całkowitym porządku. Teraz powiem wam kilka wskazówek o dosiadaniu konia, schodzeniu z niego i ogólnie o współpracy z tymi wspaniałymi zwierzętami.


DOSIADANIE KONIA


Aby dosiąść konia, musicie ustawić się obok niego twarzą do ogona. Teraz lewą ręką chwyćcie obie wodze tuż przed siodłem (aby koń nie zwiał wam). Następnie w strzemię musicie wsunąć lewą stopę. Teraz uchwyć prawą ręką tylny łęk i odbijcie się od ziemi prawą nogą, podciągając się jednocześnie rękoma. Potem przerzućcie prawą nogę ponad zadem konia i wsiąść w siodło. Pamiętajcie, aby nie robić tego ociężale, niezgrabnie, lecz miękko wsunąć się w siodło. Prawidłowo ujęta wodza nie powinna być skręcona. Ma ona płasko przebiegać od kółka wędzidła do ręki.

POSTAWA JEŹDŹCA


Jeździec nie jest manekinem, ale istnieje kilka zasad prawidłowej postawy jeźdźca na koniu. W siodle musicie siedzieć prosto. Plecy nie powinny być wklęsłe, nawet lepiej żeby były lekko wypukłe. Nie wciągajcie też brzucha. Nie pochylajcie się do przodu ani do tyłu. Musicie zawsze siedzieć w najgłębszym punkcie siodła. Kolana muszą być przyłożone do siodła. Palce muszą być na strzemionach, a pięta obciągnięta do dołu. Wzrok wasz powinien skierowany być do przodu, musicie patrzeć przez uszy konia.

 

RODZAJE CHODÓW ( Wyjaśnione już w Chodach Podstawowych)
Najwolniejszym chodem konia jest stęp, a no może najpierw wyjaśnię jak ruszyć konia. Jest to banalna rzecz: napięcie krzyża, równoramienny ucisk łydek przy popręgu, lekkie oddanie wodzy. Niestety czasem są złośliwe konie i za pierwszym razem nie będą chciały ruszyć, nie wpadajcie w depresję. Teraz zatrzymanie konia- napięcie krzyża, pociśnięcie łydkami przy popręgu, zebrać obydwie wodze. Kłus można podzielić na dwa rodzaje: anglezowany i ćwiczebny. Ćwiczebny polega po prostu na utrzymaniu się w siodle podczas kłusu. anglezowany natomiast na wybijaniu się z siodła w rytmie konia ( jest to oczywiście bardzo prowizoryczny opis). Pomoce są w zasadzie takie same jak przy ruszaniu: krzyż, łydki. Galop to moim zdaniem najprzyjemniejszy chód konia. Jak zagalopować: łydka zewnętrzna zostaje przesunięta do tyłu, podczas gdy wewnętrzna  popędza i pozostaje przy popręgu. Równocześnie ustawiacie wasze wewnętrzne biodro do przodu. Podczas galopu powinniśmy być w półsiadzie. Czyli trochę wstać znad siodła i trochę pochylić się do przodu. Najszybszym rodzajem chodu konia jest cwał, wygląda się w tedy jak na motocyklu, wiecie wiatr we włosach, muchy między zębami- coś wspaniałego!

 

Budowa Siodła :